Matura ustna - teksty ikonograficzne dla klasy pierwszej


Praca w grupach

Grupa 1

Jak twórcy ukazują ból po stracie bliskiej osoby? Odwołaj się do załączonego obrazu Frederica Leightona "Orfeusz i Eurydyka" oraz innych tekstów kultury.





Grupa 2

Jakie wizje miasta można odnaleźć w sztuce i literaturze? Omów zagadnienie, odwołując się do obrazu "Paryż widziany z okna" Marca Chagalla oraz wybranych utworów literackich.




Grupa 3


Człowiek człowiekowi wilkiem”. Czy zgadzasz się ze słusznością tej opinii? Odwołaj się do muralu Banksy'ego oraz wybranych tekstów literackich.




Grupa 4


Jakie refleksje na temat miłości można znaleźć w tekstach kultury? Odwołaj się do obrazu „Kochankowie" R. Magritte’a oraz wybranych tekstów literackich.





Grupa 5


W jaki sposób artyści ukazują w swoich dziełach emocje i stany psychiczne? Odwołaj się do obrazu „Krzyk” Edvarda Muncha i wybranych tekstów literackich.



Grupa 6

Jak artyści przedstawiają w swoich utworach relacje międzyludzkie? Odwołaj się do obrazu „Nasz piękny domek z kart" Mirosława Białego oraz wybranych tekstów literackich.
 



Grupa 7


Co o wartościach ważnych dla człowieka mówią teksty kultury? Odwołaj się do obrazu „Skąpiec” Tadeusza Makowskiego oraz wybranych utworów literackich.


Grupa 8


Jak na człowieka może wpływać drugi człowiek? Omów zagadnienie, odwołując się do obrazu Cypriana Noconia "Pajacyk" oraz wybranych utworów literackich.




Grupa 9


Motywy fantastyczne w tekstach kultury. Analizując wybrane przykłady, określ ich funkcję. Odwołaj się do załączonego obrazu „Topielec w uściskach dziwożony” z serii „Rusałki" Jacka Malczewskiego oraz wybranych tekstów literackich.



Grupa 10

Czym dla człowieka może być podróż? Omów zagadnienie na podstawie obrazu Marcina Kołpanowicza "Powrót do domu" oraz wybranych tekstów literackich.





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Ganial(l)ne lekcje języka polskiego dla klas 7-8